Tak sprzątamy!

Co oznaczają symbole na metkach odzieży?

Czy zdarzyło Ci się kiedyś, że Twoja ulubiona bluzka skurczyła się lub straciła swój oryginalny kolor? Aby tego uniknąć, wystarczy sprawdzać informacje umieszczone na metce i stosować się do zaleceń producenta odzieży. Co zatem oznaczają symbole zamieszczone na metkach odzieży? Jak interpretować informacje dotyczące sposobu czyszczenia, temperatur prania i prasowania, wybielania i suszenia ubrań? Poniżej wyjaśniamy znaczenie najpopularniejszych symboli.

Pranie: podstawowe informacje

Symbol wiaderka z wodą oznacza pranie zwykłe czy inaczej: pranie w pralce z ustawieniem konkretnej temperatury.

Symbol prania zwykłego zawiera informację na temat temperatury, w jakiej należy uprać ubrania

Symbol oznaczający delikatne pranie tekstyliów, po którym materiał nie będzie pognieciony, a ubranie zachowa swój oryginalny kształt. Jedna linia pod symbolem oznacza też zakaz prania w wyższej temperaturze niż wskazana. Materiały z tym symbolem zwykle nie powinny być prasowane.

Oznaczenie cyklu prania delikatnego. Dotyczy z reguły ubrań wełnianych oraz jedwabnych, a także takich, które łatwo zniszczyć, np. cekinowe bluzki, pończochy oraz materiały syntetyczne.

Symbol dłoni oznacza pranie ręczne. Do prania warto użyć detergentu przeznaczonego do prania ręcznego i miski z ciepłą wodą. Po rozpuszczeniu płynu w wodzie, zamocz dokładnie ubranie. Pamiętaj, aby w czasie prania „ugniatać” materiał – nie należy materiału wyżymać, rozciągać, trzeć.

Ubrania oznaczone tym symbolem mogą być czyszczone jedynie chemicznie.

Wybielanie: podstawowe informacje

Możliwość użycia każdego rodzaju wybielacza

Możliwość stosowania wybielaczy bez dodatku chloru.

Wybielanie jest niedozwolone. W takich wypadkach, nie powinno się stosować żadnych wybielaczy.

Suszenie: podstawowe informacje

Materiał nadaje się do suszenia w suszarce bębnowej

W przypadku symboli suszenia w suszarce bębnowej, dana liczba kropek będzie wskazywać, w jakiej temperaturze materiał powinien być suszony oraz czy wymagany do tego jest wybór konkretnego programu. Trzy kropki oznaczają wysoką temperaturę, dwie kropki średnią lub suszenie przy normalnych obrotach, a jedna kropka oznacza suszenie w niskiej temperaturze lub przy zredukowanych obrotach.

Zakaz suszenia w suszarce bębnowej.

Suszenie w cyklu przeznaczonym dla materiałów tekstylnych.

Suszenie w cyklu przeznaczonym dla materiałów delikatnych.

Prasowanie: podstawowe informacje

  • Symbol prasowania zawierają system kropek, które wskazują na ustawienie odpowiedniej temperatury prasowania. Jedna kropka oznacza niską temperaturę, dwie kropki – średnią, trzy kropki – wysoką temperaturę.

Pranie chemiczne: podstawowe informacje

Materiał może być oddany do prania chemicznego.

Nakaz czyszczenia chemicznego.

Delikatne pranie chemiczne w normalnych warunkach.

Materiału nie wolno prać chemicznie

Pamiętaj, że symbol dłoni na metkach dołączonych do ubrań oznacza, że materiał wymaga delikatnego prania. Takie ubrania należy prać ręcznie przy użyciu delikatnego detergentu, który nie zawiera enzymów, substancji rozjaśniających oraz wybielających. W przypadku bardziej odpornych materiałów, kiedy mamy do czynienia z plamami, warto użyć mocniejszego środka piorącego, jak na przykład Proszek do prania TAK!. Proszek zawiera aktywne składniki, które pozwalają na usunięcie plam już w temperaturze od 30oC, dbając przy tym, aby kolory tkanin pozostawały intensywne. Proszek do prania TAK! doskonale radzi sobie nawet z trudnymi plamami, tj. z kawy, czy herbaty.

Pozostałe porady:

Porady dotyczące mycia podłóg
Jak skutecznie wyprać dywan?
Jak wyczyścić piekarnik oraz kuchenkę?