Mycie podłogi to niezbędna czynność, dzięki której pozbywasz się brudu, zarazków oraz nieprzyjemnych zapachów, a Twój dom staje się czysty, pachnący i przytulny. Czym i jak najlepiej umyć podłogę? Które rodzaje płynów, mopów i ścierek sprawdzą się najlepiej w różnych warunkach? Poniżej przedstawiamy sprawdzone sposoby na mycie podłogi.
Od czego zacząć?
- Sprawdź, jakim środkiem należy umyć podłogę. Pamiętaj, że podłogi drewniane wymagają specjalnego traktowania i innych preparatów myjących, niż podłogi z paneli laminowanych, podłogi winylowe, z linoleum, czy z płytek ceramicznych – glazury, terrakoty.
- Dokładnie zapoznaj się z instrukcją użycia produktu i stosuj się do zaleceń myjąc powierzchnię. Pamiętaj, aby zawsze używać odpowiedniego detergentu do mycia danego rodzaju podłogi. Pewne środki chemiczne mogą bowiem uszkodzić niektóre powierzchnie, jak drewno czy kamień.
Akcesoria do mycia podłóg
Zanim zaczniesz myć podłogę, upewnij się, że masz pod ręką wszystkie niezbędne akcesoria.
- Odkurzacz lub szufelka i zmiotka;
- Wiadro
- Mop – wybór mopów jest dziś bardzo duży: na rynku dostępne są mopy o rozmaitych kształtach, rozmiarach i wykonane z przeróżnych materiałów.
– Płaski mop posiada wkłady wymienne lub takie, które można uprać. Jest jednym z mopów, którymi najłatwiej manewrować, ale trudno będzie nim dotrzeć w ciasne kąty.
– Mop sznurkowy natomiast sprawdzi się w takich miejscach idealnie. Lepiej usunie różne zanieczyszczenia z podłóg, ale ciężko go wyczyścić.
– Mopy z końcówką myjącą wykonaną z gąbki świetnie nadają się do czyszczenia całkowicie płaskich powierzchni. Jeden z tych mopów w zupełności wystarczy do większości zadań;
- Odpowiedni detergent
Jak umyć podłogę
- Przygotuj pomieszczenie, w którym będziesz myć podłogę. Usuń wszelkie małe stoliki, krzesła i inne przedmioty znajdujące się na podłodze.
- Użyj zmiotki i szufelki lub odkurzacza, aby usunąć kurz i wszelkie zabrudzenia stałe.
- Napełnij wiadro letnią wodą, a następnie dodaj detergentu, np. Płynu uniwersalnego do podłóg TAK!
- Pamiętaj, że płyny dedykowane do podłóg posiadają specjalne formuły, dzięki którym nie tylko skutecznie usuwają brud, ale także pielęgnują podłogi i nadają długotrwały zapach.
- W przypadku drewnianych podłóg użyj bardzo małej ilości wody oraz specjalnych środków dedykowanych do drewna. Płytki ceramiczne i podłogi winylowe można umyć używając większej ilości wody.
- Całkowicie zanurz mop w wiadrze z wodą, przekręć nim kilka razy i wyżmij tak, aby pozostawić na mopie tylko nieznaczną ilość wody – mała ilość wystarczy, aby starannie umyć podłogę. Bardzo pomocny będzie mop obrotowy (mop z wirówką) umożliwiający dokładne wyżymanie, bez konieczności zamaczania rąk.
- Zacznij mycie podłogi od miejsca znajdującego się najdalej od drzwi.
- Myj podłogę wykonując mopem kształt ósemki (jeśli używasz mopa płaskiego lub sznurkowego) lub proste linii (jeśli używasz mopa z końcówką wykonaną z gąbki).
- Mycie powinno przebiegać wzdłuż naturalnych linii podłogi (słoje w drewnie, panelach).
- Regularnie płucz mop w wiadrze i wyżymaj. Pamiętaj, by zmieniać wodę, kiedy tylko zrobi się brudna.
- Po umyciu podłogi, pozwól jej naturalnie wyschnąć zanim ponownie wejdziesz do pomieszczenia.
Po zakończeniu mycia, twoja podłoga powinna być lśniąca, czysta i pachnąca.
Czas skończyć ze starymi nawykami, skoro na rynku dostępne są coraz to nowe rozwiązania, dzięki którym codzienne sprzątanie może być łatwiejsze, przyjemniejsze i przede wszystkim może trwać krócej.
Użyte produkty: Płyn uniwersalny do podłóg TAK!, wiaderko, mop